Підготовка до обстеження

Загальні правила підготовки до лабораторних обстежень
Бажано:
– здавати кров вранці натщесерце, уникаючи перед цим надмірного споживання їжі;
– при вживанні лікувальних засобів проконсультуватися з лікарем про доцільність проведення дослідження в цей період;
– дотримуватися однакових умов при проведенні повторних досліджень (в тій же лабораторії, в такий же час і т.д.).
Виключити:
– вживання алкоголю напередодні дослідження;
– паління мінімум за 2 години до дослідження;
– забір біоматеріалу після проведення інструментальних досліджень (УЗД, рентгенографія і т.д.), фізіотерапевтичних процедур, фізичного та емоціонального перевантаження.При проведенні деяких досліджень треба дотримуватися спеціальних правил з підготовки до досліджень.
Спеціальні правила з підготовки до лабораторних обстежень
Підготовка до урогенітальних досліджень. (аналізи, при проведенні яких досліджуються зіскребки та мазки з сечостатевого тракту):
– протягом 14 днів не застосовувати антибактеріальні препарати (якщо інакше не призначено лікарем);
– протягом 3 днів уникати вживання алкоголю (окрім призначеної лікарем провокації), утримуватися від статевих контактів, не застосовувати місцеві антисептики, спринцювання;
– утримуватися протягом 2-3 годин до забору матеріалу від сечовиділення.

Кров
Біохімічні тести – обов’язково натщесерце, після 12-14 годинного голодування.
Тести на інфекції, гормональні дослідження, екстрені дослідження, загальний аналіз крові – бажано натщесерце (4-6 годин).

Сеча
Загальні правила: напередодні здачі аналізу рекомендується не вживати овочі та фрукти, що можуть змінити колір сечі (буряк, морква та ін.), не приймати діуретики. Перед збором сечі необхідно провести ретельний гігієнічний туалет статевих органів. Жінкам не рекомендується здавати аналіз сечі під час менструації.

Звертаємо Вашу увагу: для збору сечі використовуйте спеціальний контейнер.

Загальний аналіз сечі
Для правильного проведення дослідження при першому ранковому сечовиділенні невелику кількість сечі (перші 1 – 2 сек) випустити в унітаз, а потім, не припиняючи сечовиділення, підставити контейнер для збору сечі, куди зібрати всю першу ранкову порцію сечі. Контейнер для сечі маркують і протягом 90 хвилин доставляють в лабораторію.

Аналіз сечі за Нечипоренком
Збирають середню порцію сечі при сечовиділенні, маркують контейнер, негайно доставляють в лабораторію.

Кал
Загальні правила: кал збирають після довільної дефекації в спеціальний контейнер. За 3-4 доби до дослідження відмінити приймання проносних засобів, касторової та вазелінової олії припинити введення ректальних свічок. Кал, що отримано після клізми, а також після приймання барію (при рентгенівському обстеженні) для дослідження непридатний. Кал не має містити в собі сечу.

Копрограма
Попередня підготовка пацієнта для даного дослідження складається з вживання їжі за спеціальною дієтою (виберіть одну з двох, що більш прийнятна для Вас) протягом 3-5 днів.

Дієта Шмідта – лікувальна, включає 1-1,5л молока, 2-3 яйця некруто, 125г слабко просмаженого рубленого м’яса, 200-250г картопляного пюре, слизовий відвар (40г вівсяної крупи), 100г білого хліба або сухарів, 50г олії. Загальна калорійність 2250 ккал.

Дієта Певзнера є звичайним харчовим раціоном здорових людей. ЇЇ денний раціон включає 4000г білого та чорного хлібу, 250г м’яса, смаженого куском, 100г олії, 40г цукру, гречана та рисова каші, смажена картопля, салат, квашена капуста, компот із сухофруктів та свіжі яблука. Калорійність 3250 ккал.

Після підготовки до дослідження та збору калу, контейнер з матеріалом доставляється у лабораторію відразу після дефекації або не пізніше 10-12 годин після дефекації при умові зберігання в холодильнику при температурі +3°…+5°С.

Аналіз калу на приховану кров
При підготовці до здачі аналізу калу на приховану кровотечу із раціону виключають рибу, м’ясо, усі види зелених овочів, помідори, лікувальні препарати, що містять залізо, тобто речовини, що спричиняють хибно позитивну реакцію на кров.

Після підготовки до дослідження і збору калу контейнер з матеріалом доставляється у лабораторію відразу після дефекації або не пізніше 10-12 годин після дефекації при умові зберігання в холодильнику при температурі +3°…+5°С

Дослідження калу на гельмінти
Не потребує спеціальної підготовки окрім загальних правил, що приведені вище. Нагадуємо, що паразитологічні дослідження проводяться через 2 тижні після припинення прийому протипаразитарних препаратів.

Примітка: Для цілеспрямованого обстеження на наявність стронгилідів кал збирають у кількості 10-50г (об’єм чайної/столової ложки) в чисту суху ємність без консерванта з щільно закритою кришкою і негайно доставляють в лабораторію в теплому стані.

Аналіз калу на найпростіші
Не потребує спеціальної підготовки окрім загальних правил, що приведені вище. Нагадуємо, що паразитологічні дослідження проводяться через 2 тижні після припинення прийому протипаразитарних препаратів.

Звертаємо Вашу увагу, що у випадку отримання негативного результату (відсутність найпростіших) дослідження калу виконують 3-разово з інтервалом 3-4 дні.

Мокротиння
Мокротиння отримують вранці після ретельного туалету ротової порожнини (чистка зубів і полоскання рота кип’яченою водою). Мокротиння збирають при кашлі у широкогорлу ємність з кришкою і відразу ж доставляють у лабораторію.

Правила з підготовки до ультразвукового обстеження органів черевної порожнини та абдомінальних судин
– абдомінальне ультразвукове обстеження виконується натщесерце, після 12-годинного нічного голодування;
– для зменшення метеоризму протягом 3-х днів до УЗД дотримуватись дієти з виключенням сирих овочів і фруктів, соків, чорного хлібу, бобових продуктів;
– за добу до проведення дослідження застосовують препарати типу Еспумізан® 2 капсули 3 рази на добу, у день дослідження (вранці) 2 капсули Еспумізану®;
– при закрепах за добу до дослідження рекомендується прийом послаблюючих засобів чи очисну клізму.
Правила з підготовки до езофагогастродуоденоскопії
ЕГДФС відноситься до інвазивних процедур, що потребує відповідної підготовки. Ціллю підготовки пацієнта є безпечне та ефективне проведення обстеження. Суть процедури полягає у введенні апарата через рот в стравохід, шлунок та дванадцятипалу кишку та проведенні ретельного огляду слизових оболонок.

Езофагогастродуоденоскопія може проводитися без премедикації і введення лікарських засобів, але можливо проведення знеболення. Об’єм та доцільність знеболення визначається в кожній окремій ситуації індивідуально.

На практиці ми застосовуємо місцеву анестезію ротоглотки 10% розчином лідокаїну у вигляді аерозолю.

Планове обстеження проводиться натщесерце, а після нього не приймають їжу і не п’ють на протязі 30 хв.